Збереження життя і здоров’я працівників – найцінніші у досягненні виробничих успіхів

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов’язаний створити на кожному робочому місці, в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Дія цього закону поширюється на всіх без винятку юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю.

Із результатів перевірок стану охорони праці та під час розслідувань нещасних випадків, які проведені працівниками Тернопільського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області, можна зробити висновок, що стан охорони праці у юридичних осіб та фізичних осіб суттєво відрізняється.

Так, у більшості юридичних осіб створені відповідні служби, комісії, які забезпечують контроль за станом охорони праці, проводяться навчання, медичні огляди, працівники забезпечуються відповідними засобами індивідуального захисту, на що підприємствами витрачаються кошти для проведення таких заходів.

Можемо констатувати, що за І півріччя 2022 року порівняно з І півріччям 2021 року кількість випадків виробничого травматизму на об’єктах, де суб’єктами господарювання є юридичні особи, зменшилася на 16,6 відсотка.

Зовсім по-іншому виглядає стан охорони праці у фізичних осіб-підприємців. У більшості з них заходам охорони праці увага або зовсім не приділяється, або здійснюється недостатньо. Отримані ними в процесі трудової діяльності кошти, як правило, витрачаються на заробітну плату працівникам, розхідні матеріали тощо. Відзначається відсутність будь-яких видів інструктажів з охорони праці, недбале забезпечення засобами індивідуального захисту, відсутнє проходження медичних оглядів. Журнали, інструкції та інші внутрішні документи з питань охорони праці, як правило, або відсутні, або не відповідають вимогам чинного законодавства про охорону праці.

Відповідно і статистика виробничого травматизму у фізичних осіб-підприємців гірша: порівняно з 2021 роком кількість нещасних випадків на виробництві зросла на 50 відсотків. Тому страхові експерти з охорони праці у своїй роботі більше акцентують увагу саме на цій категорії суб’єктів господарювання. Проте, не втрачають з поля зору і юридичних осіб.

Ефективним способом у попередженні виробничого травматизму, який здійснюється страховими експертами з охорони праці структур Фонду, є впровадження системи управління охороною праці (СУОП) із наданням консультацій та допомогою в оформленні відповідних документів, які мають бути на кожному підприємстві.

Прохання до керівників підприємств, організацій, установ, фізичних осіб-підприємців: не залишайтесь байдужими до питань організації охорони праці, з відповідальністю ставтеся до всіх завдань, пов’язаних із цією роботою, адже збереження здоров’я і життя працівників – найцінніші у досягненні виробничих успіхів. Тим більше в ці тривожні і важкі часи маємо працювати згуртовано і сумлінно, оберігаючи трудовий потенціал держави.

Охочих належним чином організувати охорону праці просимо звертатися до спеціалістів Тернопільського міського відділення УВД Фонду соціального страхування України в Тернопільській області.

Наша адреса: м. Тернопіль, вул. Танцорова, 51, телефон: 52-40-27. Завжди готові надати кваліфіковану допомогу.

 

 

Ігор ПОВАР, страховий експерт з охорони праці Тернопільського міського відділення УВД ФССУ в Тернопільській області