Запитання, пов’язані з нещасними випадками на виробництві

Не можна всьому навчитися – потрібно вміти вчитися все життя. Навчитися пошуку потрібних знань, потрібних вмінь, потрібної в житті інформації. Часто подібні знання рятують життя, убезпечують в різних виробничих ситуаціях. Для того, щоб працівники володіли необхідним набором знань, страхові експерти з охорони праці відділень та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області практикують проведення семінарів, нарад, круглих столів з питань безпеки праці. Це важлива складова роботи спеціалістів, адже ця інформація може попередити виробничий травматизм на підприємствах, організаціях та установах, зберегти здоров’я громадян.

Інна НАКОНЕЧНА, страховий експерт з охорони праці відділу профілактики страхових випадків Тернопільського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області розповідає, з якими запитаннями найчастіше звертаються працівники на подібних зустрічах в колективах м. Тернополя:

«Необхідно звернути увагу на деякі питання, які носять системний характер, тому для більшої обізнаності громадян хочу зупинитися на них.

– Чи буде травма пов’язана із виробництвом, якщо отримана потерпілим під час руху дорогою на роботу або навпаки із роботи додому?

– Розслідування проводиться відповідно до «Порядку проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337. Згідно з п. 52 цього Порядку обставиною, за якої нещасний випадок визнається таким, що пов’язаний з виробництвом, і складається акт за формою Н-1П, є проїзд на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить підприємству, або іншому транспортному засобі, наданому роботодавцем відповідно до укладеного договору.

Пов’язаний випадок із виробництвом чи ні встановлюється комісією із розслідування причин і обставин нещасного випадку. Тут все залежить від ситуацій, при яких настало травмування потерпілого:

  • якщо дорогою на роботу або з роботи, навіть після закінчення трудового дня, роботодавець дає завдання працівнику принести або отримати деякі документи чи виконати певні види робіт у іншій організації. Якщо нещасний випадок стається в іншій організації, він пов’язується з виробництвом, оскільки працівник отримав травмування під час виконання завдання свого роботодавця;
  • якщо дорогою на роботу або з роботи після закінчення трудового дня, працівник не виконував будь-яких видів робіт в інтересах свого підприємства або виконував роботу у власних інтересах, то випадок, безумовно, пов’язувати із виробництвом не будуть.

– Чи можуть травму визнати пов’язаною із виробництвом, якщо потерпілий під час виконання робіт знаходився в стані алкогольного сп’яніння?

– Дійсно трапляється ситуація, коли безпосередній керівник може виявити працівника в стані алкогольного сп’яніння, в такому випадку він не повинен допускати такого «робітника» до виконання робіт.

Згідно з п. 52 підпунктом 18 вищезазначеного Порядку проведення розслідування визначено, що обставинами, за яких подібні нещасні випадки визнаються такими, що пов’язані з виробництвом, є:

  • погіршення стану здоров’я внаслідок отруєння алкоголем, наркотичними засобами, токсичними чи отруйними речовинами, а також їх дії (асфіксія, зупинка серця тощо), що підтверджено відповідним медичним висновком, якщо це пов’язано із застосуванням таких речовин у виробничому процесі чи порушенням вимог щодо їх зберігання і транспортування.

– Кого в першу чергу повідомляти на підприємстві, коли працівник побачив, що його колега по роботі отримав травму під час виконання роботи?

– Про кожний нещасний випадок свідок, працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні терміново повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу і вжити заходів щодо надання необхідної допомоги.

Взагалі поняття «безпосередній керівник» часто в людей ототожнюється тільки з головним керівником організації чи підприємства – директором, начальником управління і т.і. З практики можна навести такі приклади: на будовах – це може бути виконроб; на заводах чи фабриках – майстер чи начальник зміни, цеху; в навчальних закладах – це може бути посадова особа освітнього закладу; у медичних закладах – це, як правило, старша медична сестра, завідувач відділення тощо. Безпосередній керівник – це посадова особа, яка видає працівнику завдання на виконання певних видів робіт, проводить із підлеглими відповідне навчання та інструктажі з питань охорони праці.

– Якщо працівник одержав травму на виробництві, але відпрацювавши зміну, поїхав додому, не повідомивши про нещасний випадок безпосередньому керівникові. А через кілька днів повідомив, що перебуває на амбулаторному лікуванні у зв’язку з травмою на виробництві та подав заяву з проханням розслідувати нещасний випадок, що стався з ним, чи випадок пов’язують з виробництвом?

– Роботодавець, отримавши заяву від потерпілого, робить запит до лікувального закладу і, якщо одержує підтвердження про звернення працівника з посиланням на нещасний випадок на виробництві, створює комісію з розслідування нещасного випадку. За результатами розслідування встановлюється, чи випадок пов’язаний із виробництвом.

У разі виникнення інших запитань, пов’язаних з нещасними випадками на виробництві, звертайтеся до страхових експертів з охорони праці відділу профілактики страхових випадків Тернопільського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області, за адресою: м. Тернопіль, вул. Старий Поділ (колишня Танцорова), 51, кабінет 307 (3 поверх), або зателефонуйте за номером (0352) 52-21-58.